W ciągu naszego życia jesteśmy narażeni na ryzyko zachorowania różnorakiego rodzaju. Choroby kości również nie są rzadko spotykanym przypadkiem. Szkielet to nie tylko swoiste rusztowanie organizmu ludzkiego.
Tworzące go kości magazynują składniki mineralne, i pomimo, że stopniowo odnawiają się to bywają narażone na atak przez chorobę. A ta może mieć pochodzenie odmiennego typu. Do najczęstszych zaliczają się przyczyny: genetyczne, związane z niedoborami witamin i minerałów, powodowane zmianami hormonalnymi oraz związane z przemianą materii, a także wywołane zmianami nowotworowymi. Wraz z upływem lat zwiększa się prócz tego zagrożenie wystąpieniem osteoporozy.
ukł‚ad kostny zdrowy
Stan ten może prowokować większą łamliwość kości. Wczesne stadia rozwoju choroby często pozostają niezauważane, a odczuwany typowy dla osteoporozy ból – zlekceważony. Niestety, ponieważ najbardziej satysfakcjonujące rezultaty daje wcześnie podjęte postępowanie terapeutyczne. Kluczowe jest jednak szczególnie podejmowanie działań profilaktycznych. Wówczas nawet w jesieni życia będziemy mieli możliwość cieszyć się sprawnością. Do konkretnych części procedury zapobiegawczej zaliczamy: systematycznie podejmowane aktywności ruchowe oraz właściwą, bogatą w minerały oraz witaminy dietę. Korzystnym posunięciem będzie też kontrola wagi, ponieważ nadmiar kilogramów ma wyniszczający wpływ na kościec.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz